Piątek, 05 Marzec 2021 r.
Gminny Ośrodek Kultury
Galeria Artystyczna
Grajdołek-art
Grajdołek-art

Biblioteki

Biblioteka Narodowa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Fundacja Orange Program Rozwoju Bibliotek
Biblioteka udostępnia Internet dzięki Grupie ORANGE
Projekty

Na powitanie

Gmina Hrubieszów położona jest nad Bugiem, jedną z najpiękniejszych rzek w Europie. Rzeka jest tutaj granicą z Ukrainą, stanowiąc jednocześnie wschodnią granicę Unii Europejskiej. Typowo rolnicza gmina otacza ze wszystkich stron miasto Hrubieszów.

Wyjątkowe środowisko naturalne oraz duży potencjał przyrodniczo-kulturowy stwarza idealne warunki do rozwijania turystyki i różnych form wypoczynku. Obecność rzeki Bug, jednej z większych, nieregulowanych rzek w Europie i jej lewego dopływu - Huczwy daje wspaniałe warunki do wędkowania.

Gmina Hrubieszów pielęgnuje swoje bogate dziedzictwo kulturowe i prezentuje je podczas gminnych imprez.
O naszych wyjątkowych pradziejach przypomina corocznie organizowana Biesiada Archeologiczna w Masłomęczu.
O Staszicowskiej Fundacji dowiedzieć się można podczas cyklicznych Regionalnych Obchodów Staszicowskich w Dziekanowie.
Tradycje hrubieszowskich wsi zobaczymy uczestnicząc w gminnym Święcie Plonów.
Ponadto bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się: Królewski Jarmark Nadbużański organizowany w ramach Dnia Samorządu Terytorialnego w Lasku Czumowskim i Hrubieszowska Biesiada Błotna Kół Gospodyń Wiejskich w Gródku.
W większości z nich uczestniczą zespoły śpiewacze z zaprzyjaźnionych gmin, ale przede wszystkim nasze rodzime zespoły śpiewacze i kabarety. Jest to także okazja do zaprezentowania wielu obrzędów dawnego życia codziennego.

Ale gmina Hrubieszów to nie tylko imprezy.
Zobaczycie Państwo u nas wiele osobliwości przyrodniczych takich jak: żołnę, susła perełkowanego czy roślinność stepową porastającą gródecko-czumowskie skarpy Królewskiego Kąta. To u nas jest największe na Zamojszczyźnie stanowisko sosny czarnej (w Stefankowicach) i największa kolonia czapli siwej (w Cichobórzu).
Nad Bugiem zobaczymy XIX-wieczny pałacyk w Czumowie z ciekawą Izbą Regionalną oraz grodzisko w Gródku, jedno z największych grodzisk na Zamojszczyźnie, wchodzących dawniej w skład Grodów Czerwieńskich. Drewnianą architekturę sakralną reprezentuje kościół w Moniatyczach z 1870 roku, z XVIII-to wiecznymi rzeźbami św. Anny i św. Joachima oraz greckokatolicka cerkiew w Szpikołosach z 1801 roku (obecnie kościół), przypominająca czasy prześladowań unitów przez władze carskie.
W Dziekanowie możemy zobaczyć pamiątki po byłym Staszicowskim Towarzystwie Rolniczym Hrubieszowskim: zarządcówkę, kuźnię oraz grobowiec pierwszego prezesa. TRH założone w 1816 r. „...dla ratowania się wspólnie w nieszczęściach”, było pierwszą tego rodzaju organizacją rolniczą w Europie.

Przez teren gminy prowadzi wiele tras turystycznych: piesze, rowerowe oraz samochodowa. W Ślipczu możemy wypożyczyć rowery zaś w Obrowcu są konie, dzięki którym wieś i okolice można zwiedzać wierzchem, na bryczce lub na wozie czy saniach usłanych sianem lub słomą. Bazę noclegową stanowi 9 gospodarstw agroturystycznych, w tym 5 nad Bugiem oraz Turystyczna Baza Noclegowa przy Szkole Podstawowej w Husynnem.
Przebywając w gospodarstwach agroturystycznych poznamy specjały tutejszej kuchni regionalnej. Możemy zjeść sahar, karkówkę policyjną, szynkę z pieca, pierogi z soczewicą i kaszą, kartoflańce, swojskie wyroby wędliniarskie, swojski chleb, uatrakcyjnić posiłki wspaniałymi nalewkami, likierami i winami. Polecamy również słynny smalec hrubieszowski.
mapa witrynymapa witryny
dodaj do ulubionychdodaj do ulubionych
ustaw jako startowąstartuj z nami


polecane strony
UG Hrubieszów WOK Lublin LGD Hrubieszów Muzeum Hrubieszów


kalendarz imprez
kalendarz imprez Kalendarz imprez Gminnego Ośrodka Kultury
(plik w formacie PDF)

kalendarz imprez Kalendarz imprez Organizacji Pozarządowych
(plik w formacie PDF)


kontakt
kontakt Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach

Wołajowice 33
22-500 Hrubieszów

telefon GOK 84 698 1486

fax GOK 84 698 1496

fax GOK gok-wolajowice@gok-wolajowice.pl

więcej->

statystyka
(c)2009
Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie
z siedzibą w Wołajowicach