Piątek, 05 Marzec 2021 r.
Gminny Ośrodek Kultury
Galeria Artystyczna
Grajdołek-art
Grajdołek-art

Biblioteki

Biblioteka Narodowa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Fundacja Orange Program Rozwoju Bibliotek
Biblioteka udostępnia Internet dzięki Grupie ORANGE
Projekty

Goci

Kim byli, skąd przybyli i jak żyli ...

Byli związkiem różnych plemion pochodzenia germańskiego. Na Pomorze Polskie przybyli ze Skandynawii na trzech okrętach. Tutaj założyli Gothiskandię. Pod koniec II wieku wyruszyli nad Morze Czarne, gdzie zbudowali silne państwo na Krymie. Wtedy też część z nich osiadła w Kotlinie Hrubieszowskiej. Przez co najmniej 200 lat rozwijali tutaj swoją potężną cywilizację, jedną z większych w starożytnej Europie. Dawną osadę w Masłomęczu, którą zamieszkiwało ok. 1500 - 2000 osób, uważa się za największą w Kotlinie Hrubieszowskiej.

Ulice gockich osad były wyłożone bierwionami. Goci uprawiali przynajmniej cztery gatunki pszenicy. Na ich polach rosły: groch, soczewica, bób i jęczmień. Zajmowali się także hodowlą. W Gockim menu na pierwszym miejscu znajdowała się wołowina i baranina. Ponadto lubili jadać drób, ryby a nawet żółwie.

Gockie kobiety starały się ubierać elegancko, gustownie i seksownie. Do sukni, przepasywanych skórzanymi pasami, przypinały kunsztowne naszyjniki. Ciała malowały m.in. ochrą, swoje pachnidła umieszczały w miniaturowych pojemniczkach noszonych w postaci wisiorków. Upięte w koki włosy spinały zdobionymi szpilami. Aby fryzury były zadbane potrzebne były do tego grzebienie, wykonywano je z poroży jeleni. Grzebień był także najskuteczniejszym środkiem przeciw wszawicy.

Znajdowane na cmentarzyskach i osadach przeróżne żetony i kości do gry świadczą o hazardzie jaki uprawiali przybysze z północy. Życie rozrywkowe uzupełniały liczne trunki, czego dowodem są specjalne naczynia do ich spożywania. A pili wino, piwo i miody sycone.

Jeszcze do niedawna Gotów uważano za ludzi prymitywnych, a oni znali technikę powlekania dowolnego metalu innym metalem: srebrzyli, złocili i niklowali przedmioty. Nauczyli się produkować szkło. Ich domy ogrzewane były piecami kopułkowymi.

Społeczność gocką charakteryzowała cecha szczególna - tolerancja. Obce etnicznie kobiety mogły swobodnie eksponować swoją tożsamość. Chodziły w charakterystycznych dla siebie strojach, żyli zgodnie ze swoimi obyczajami, a dzieci wychowywały według własnych wzorów kulturowych.

Goci, chroniąc się przed złymi mocami, przed chorobami, czy po prostu na szczęście, nosili przeróżne amulety. Wykonywano je z metalu, bursztynu, kłów zwierzęcych, czy tzw. szabli dzików. Jednak najbardziej „dziwnym” materiałem na amulety były kości … ludzkie!

Jedną z większych tajemnic Gotów jest dziwny rytuał pogrzebowy. Goci stosowali różne formy pochówków swoich zmarłych: ciałopalną, szkieletową oraz tzw. cząstkową. I to właśnie te ostanie wzbudzają najwięcej emocji. Do grobów składane były niekompletne ciała zmarłych - pozbawione głowy, ucięte na wysokości pasa. Niekiedy grzebano same, odcięte kończyny. Do niektórych grobów wkładano czaszki z wcześniejszych pochówków. Należy tutaj dodać, że Goci znali się doskonale na anatomii ciała ludzkiego. Groby wielokrotnie rozkopywano, przemieszczano szczątki zmarłych, dokładano dary pośmiertne. Interesujące jest to, że nie wkładano mężczyznom broni do grobu.

Około 375 r. n.e., nękani przez najazdy wojowniczych plemion, m.in. Hunów, Goci opuścili okolice Hrubieszowa.

„WSPÓŁCZEŚNI GOCI” Z MASŁOMĘCZA

ZBUDOWALI CHATĘ GOCKĄ

Replikę chaty w Masłomęczu odtworzono w skali 1:2 na podstawie wielkiego domu gockiego odkrytego w Hrubieszowie Podgórzu. Chata ma wymiary 10m x 5m. Zbudowana z drewnianych bali i pokryta strzechą, składa się z dwóch części. Pierwsza, gospodarcza, posiada klepisko, na którym ustawiono zagrodę dla zwierząt wykonaną z drewnianych żerdzi. Druga część, to izba mieszkalna, z podłożem wyłożonym drewnem, w której odtworzono piec kopułkowy, ogrzewający pomieszczenie.

ODTWARZAJĄ GOCKIE RZEMIOSŁO

”Goci” z Masłomęcza opanowali już dobrze elementy gockiego rzemiosła. Ubrani w stroje epoki pokazują jak powstają garnki, jak wyplata się krajki czy modeluje i wykańcza paciorki. Mogą także wykonać wiele przedmiotów ze skóry: buty, sakiewki, bukłaki; metalu: zapinki, bransolety, a także kościane igły i drewniane łyżki. Prezentacji gockiego rzemiosła dokonują podczas biesiad archeologicznych i lub na specjalne zamówienie. W podobnych okolicznościach możemy zobaczyć wojowników gockich prezentujących swoje umiejętności w walce na miecze i włócznie.

ORGANIZUJĄ BIESIADY ARCHEOLOGICZNE

Biesiadę w Masłomęczu, odbywającą się cyklicznie każdego lata, uświetniają prelekcje prof. Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, odkrywcy Gotów w Masłomęczu. Uczestnicy spotkania mogą obejrzeć pokazy walk gockich wojowników, samodzielnie ulepić garnek czy wykonać np. gocką zapinkę. Na Gockim Targu Goci oferują m.in. gliniane garnki, krajki i kopie starożytnych ozdób. Zainteresowani archeologią mogą porozmawiać na temat wykopalisk tych byłych i tych, które czekają na swój czas. Całość kończy wspólna zabawa.



mapa witrynymapa witryny
dodaj do ulubionychdodaj do ulubionych
ustaw jako startowąstartuj z nami


polecane strony
UG Hrubieszów WOK Lublin LGD Hrubieszów Muzeum Hrubieszów


kalendarz imprez
kalendarz imprez Kalendarz imprez Gminnego Ośrodka Kultury
(plik w formacie PDF)

kalendarz imprez Kalendarz imprez Organizacji Pozarządowych
(plik w formacie PDF)


kontakt
kontakt Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach

Wołajowice 33
22-500 Hrubieszów

telefon GOK 84 698 1486

fax GOK 84 698 1496

fax GOK gok-wolajowice@gok-wolajowice.pl

więcej->

statystyka
(c)2009
Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie
z siedzibą w Wołajowicach