W dniach 22-23.07.2019 odbyły się zajęcia z survivalu prowadzone w przez Partyzantów Lubelszczyzny - grupę zajmującą się organizacją zajęć związanych ze sztuką przetrwania. Zajęcia z survivalu odbyły się w „Lasku Czumowskim” oraz na terenie Wołajowic. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, udział w nich wzięło 57 dzieci zamieszkałych na terenie gminy Hrubieszów.

Podczas zajęć dzieci zdobyły wiele praktycznych umiejętności. Poznały elementy topografii z wykorzystaniem map, nawigacji (kompas), naturalne elementy przyrody pomocne przy określaniu kierunków świata, nauczyły się rozpalania ognia z użyciem krzesiwa oraz wiązania i wykorzystywania węzłów. Uczestnicy poznali również smaki roślin jadalnych rosnących na naszych podwórkach i łąkach.

Podczas tych dwóch wspólnie spędzonych dni bez komputerów i telefonów komórkowych nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Był to fantastycznie spędzony czas, na  obcowaniu z piękną przyrodą Gminy Hrubieszów.