31 października br. Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach zorganizował Sztafetowy Bieg Pamięci. W tym roku -  "niepodległościowym" - GOK Wołajowice zaprosił do Biegu uczniów szkół, których patronami są Polacy szczególni, mający ogromny wpływ na dzieje i kształtowanie się Polski. W sztafecie uczestniczyli uczniowie Gminnego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Kozodawach, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Husynnem, Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie i Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach.

Trasa corocznego Sztafetowego Biegu Pamięci prowadziła wzdłuż cmentarzy, mogił, pomników i innych miejsc Pamięci Narodowej Miasta i Gminy Hrubieszów. Uczniowie zapalili znicze przy pomniku na Dębince i pomnikach na cmentarzu wojskowym w Hrubieszowie, cmentarzu wojennym w Husynnem, kapliczce w Moroczynie, pomniku Stanisława Staszica w Dziekanowie, kapliczce w Szpikołosach, cmentarzu z I wojny światowej w Wołajowicach i na cmentarzu w Moniatyczach, na zbiorowej mogile żołnierzy polskich poległych w 1920 roku. Bieg zakończono przy moniatyńskim kościele. To ostatni drewniany kościół na Zamojszczyźnie zbudowany przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Zapalono tutaj cztery specjalne znicze poświęcone patronom szkół biorących udział w Biegu: Bolesławowi Chrobremu, Tadeuszowi Kościuszce, Janowi Pawłowi II i jeszcze raz Stanisławowi Staszicowi. Wcześniej młodzież wypisała na zniczach imiona swoich patronów.

Celem biegu nie jest rywalizacja sportowa lecz oddanie hołdu tym, dla których najwyższym dobrem była Ojczyzna.

Tekst i foto.:

Jacek Fuchs, Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach.

Copyright © 2020 GOK Hrubieszów z siedzibą w Wołajowicach.