Pierwsza część obchodów odbyła się przed tablicą upamiętniającą zwycięską bitwę wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku pod Stefankowicami. Słowo wstępne wygłosiła Janina Mróz - prezes Stowarzyszenia „Sosenka” ze Stefankowic. Był Apel Pamięci, salwa honorowa. Złożono kwiaty i wiązanki, zapalono znicze.

Podczas przemarszu uczestników Pikniku do parku podworskiego na dalszą część uroczystości zapalono znicze przy dębach katyńskich.

Drugą część święta rozpoczął wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając. Później wikariusz parafii Moniatycze ks. Tomasz Putkowski odprawił Mszę św.

Część artystyczną zaprezentował Punkt Przedszkolny „Wilczęta” i Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty "Wilków" w Stefankowicach.

Widowisko historyczne przypominające Bitwę pod Stefankowicami przedstawiła Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Rubież" i Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych.

Był pokaz sprzętu służb mundurowych a na stoiskach pracowni tkackich powstawały gobeliny.

Podczas obchodów  posadzono drzewa pamięci. Poświęcone generałowi Leopoldowi Okulickiemu i sanitariuszce Teresie Grodzińskiej.

Przed rozpoczęciem uroczystości w Stefankowicach złożono kwiaty na grobach żołnierzy 15 pp „Wilków” w Moniatyczach.

WIDEO