Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach oraz Sołectwo Dziekanów.

Dożynki rozpoczął barwny korowód w przemarszu na główny plac uroczystości. Święto Plonów otworzył Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając i Przewodnicząca Rady Gminy Aneta Dąbrowska a uroczystą Mszę Świętą dziękczynną odprawił ks. prałat Andrzej Puzon.

W tym roku starostami dożynek byli Anna i Robert Kozarowie - właściciele Gospodarstwa Rolnego w Dziekanowie. Działalność rolniczą rozpoczęli w 2002 roku i obecnie powierzchnia ich gospodarstwa wynosi 118 ha. Jest wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy. Właściciele gospodarstwa zajmują się produkcją roślinną i ciągle ją udoskonalają.

Dzielenie się chlebem gospodarzy i zaproszonych gości z uczestnikami dożynek zakończyło pierwszą część uroczystości.

Przy wjeździe na plac dożynkowy pokazano nowoczesny sprzęt rolniczy.

W oprawie artystycznej zaprezentowały się zespoły: „To i Owo na Ludowo” z Gródka, „Mada-Bis” z Wojsławic, Kapela STAH z Werbkowic, „Wesołe Nutki” ze Ślipcza, „Wesoła Ferajna” z Husynnego.

Gwiazdą Wieczoru był zespół Masters.

W konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” pierwsze miejsce zajęło sołectwo Dziekanów, drugie Wołajowice a trzecie Teptiuków. Przyznano także wyróżnienia, dla Dąbrowy i Czerniczyna. Do konkursu zgłoszono 33 wieńce.

Uroczystość odbyła się 25 sierpnia 2019 r.