Powitania uczestników i przybyłych gości, dokonał wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając natomiast oprawę merytoryczną sprawował dyrektor hrubieszowskiego muzeum, archeolog Bartłomiej Bartecki.

Przez cały czas pobytu w skansenie żyliśmy jak w starożytnym świecie, wśród Gotów, ich sprzymierzeńców oraz Rzymian. Prezentowano ówczesne rzemiosło. Na palcu stawiła się rzymska armia i gladiatorzy. Były potyczki a wieczorem bitwa między barbarzyńcami i legionistami rzymskimi.

Kilkakrotnie koncertował zespół Drewutnia. Odwiedzający mogli skosztować smaczne gockie jadło i bezpłatnie zwiedzić skansen.