Przybyłych na to spotkanie uczestników powitali: Wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając i Przewodnicząca Rady Gminy Hrubieszów Aneta Dąbrowska. Oni też wprowadzili w temat uroczystości, mówiąc o historii i dniu dzisiejszym naszego samorządu terytorialnego.

Jak co roku rozstrzygnięto konkurs „Czapki z głów”. Tegorocznym laureatem został były wójt gminy Hrubieszów Jan Mołodecki.

W części artystycznej wystąpiły zespoły działające przy GOK w Wołajowicach oraz zespół Oreada. Uczestniczące w Dniu Samorządu Terytorialnego Sołectwa wystawiły kulinaria i rękodzieło ludowe.

W konkursie „Wiedzy o Gminie Hrubieszów” zwyciężyło sołectwo Moroczyn.

Organizatorami uroczystych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego oraz IX Królewskiego Jarmarku Nadbużańskiego, które odbyły się 2 czerwca 2019 r. w Lasku Czumowskim byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Sołectwa Gminy Hrubieszów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.