„Tkanie na spontanie – wczoraj, dziś i jutro" pod takim tytułem zrealizowana została inicjatywa w Pracowni Tkackiej w Dąbrowie. W ostatnich dniach września odbył się cykl zajęć mających na celu doskonalenie umiejętności tkackich oraz popularyzację tego rzemiosła w lokalnym środowisku. Podczas trzech dni zajęć prowadzonych przez zaproszone instruktorki dwunastoosobowa grupa uczestników rozwijała swoje umiejętności – poznając nowe wzory i nabywając umiejętności obsługi krosna czteronicielnicowego.

Mimo iż warsztaty intensywne – trwające osiem godzin dziennie – we wspaniałej atmosferze i dobrym towarzystwie – czas mijał szybko i owocnie. Efekty pracy całego zespołu zostały zaprezentowane gościom odwiedzającym pracownię podczas Dnia Otwartego – 29 września. Odwiedziła nas między innymi p. Magdalena Sielicka wraz z grupą pań z Pracowni Historyczno – Tkackiej działającej przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Nasi tkacze podzielili się umiejętnościami wykonywania osnowy – co jest sztuką dosyć unikalną w dzisiejszych czasach. Koordynatorka projektu – p. Bogumiła Baj wraz ze swoim zespołem krok po kroku zademonstrowali proces nawijania nici na snowadle. Każdy z wielu gości przybywających w tym dniu do pracowni mógł własnoręcznie popracować przy krośnie i poznać tajniki tego rzemiosła. Dzień otwarty był okazją do spędzenia jesiennego chłodnego już popołudnia przy rozgrzanym kaflowym piecu z gorącą herbatką i pysznym plackiem z „babcinego" kredensu...

Wszystko zaś możliwe było dzięki pasji kilku osób, które tradycje tkackie ziemi hrubieszowskiej przechwyciły od starszych pokoleń i chcą zachować dla następnych. Inicjatywa „Tkanie na spontanie - wczoraj, dziś i jutro" zrealizowana została w ramach zadania „Wschodnia strona ANIMACJI" dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019.

zdj. B.Baj, D. Kociach, A. Dąbrowska

Copyright © 2020 GOK Hrubieszów z siedzibą w Wołajowicach.